موتور ساید چیست؟

موتور ساید چیست
موتور ساید ،در اینجا به صورت اختصاصی در رابطه با یکی از انواع موتورها و کاربرد و مزایای آن صحبت خواهیم کرد . به طور کلی موتورهایی که برای نصب در کرکره برقی عرضه می شوند شامل موتورهای سانترال ، موتور توبلار کرکره برقی و ساید می باشد. معمولا از موتورهای سانترال استقبال زیادی در ایران نمی شود اما موتورهای توبلار و ساید بیشترین کاربرد را دارند. برای اماکنی مانند خانه های مسکونی و پارکینگ های شخصی که نیاز به درب هایی با ابعاد بزرگ و سنگین نیست و از طرفی تردد در این مکان ها زیاد نمی باشد ، می توان از موتورهای توبلار استفاده نمود. از موتورهای ساید که به نام موتورهای صنعتی نیز شناخته شده هستند در کارخانجات , مجتمع های تجاری و تفریحی استفاده می شود. این موتورها دارای قدرت بالا ، عمر طولانی و حداقل صدا می باشند و سرعت زیاد نسبت به انواع دیگر موتورها و قابلیت کارکرد در شرایط نبود برق از مشخصه های بارز موتورهای ساید است . این موتورها نسبت به موتورهای توبولار گرانتر هستند

موتور side موتوری است که از آن برای کرکره های اتوماتیک ، سنگین و …. در مراکز و مکانهای صنعتی و پارکینهای مجتمع های مسکونی که تعداد تردد آنها زیاد است ,مورد استفاده قرار می گیرد.
از مزایای این سیستم میتوان به آنبالانس (Unbalance) بودن آن اشاره کرد که طول عمر بیشتر و کارکرد بدون دردسری نسبت به سیستم های بالانس (Balance) (موتورهای MC و مرکزی) خواهد داشت و چون در آن از فنر و کاسه فنر استفاده نمی شود ، خرابی های ناشی از آنها از نظر شکستگی فنر و کاسه فنر نیز در این سیستم وجود نداشته و کارکرد با این سیستم لذت بخش خواهد بود.
وجود سیستم دستی به صورت جرثقیل زنجیری در هنگام قطع برق برای بالابردن کرکره برقی و سیستم خلاص کن در هنگام قطع برق برای پایین آوردن کرکره از مزایای دیگر این سیستم نسبت به خلاص کن سیمی در سیستم های بالانس می باشد. زیرا در سیستم های غیر بالانس در هنگام استفاده از سیستم دستی هیچگونه نیروی غیر قابل کنترل نظیر نیروی فنر رو به بالا وجود ندارد و با خلاص کردن ، هیچ آسیبی به سیستم وارد نمی شود. درصورتی که در سیستم های بالانس با خلاص کردن موتور، درب تحت تاثیر نیروی فنر ، رو به بالا حرکت می نماید و حتی با وجود استاپر (Stopper) ، این نیرو می تواند باعث آسیب رساندن به مکانیزم موتور و درب شود.

به طور کلی موتورهای ساید کرکره برقی از نظر عملکرد به دو نوع AC و DC تقسیم می شوند :
موتوره ساید AC با برق ۲۲۰ ولت کار می کنند و علاوه بر ریموت کنترل با قابلیت کار با کلید دستی هم دارند و این نوع از موتورهای ساید در قدرت های ۳۰۰ ، ۵۰۰، ۶۰۰ ، ۸۰۰، ۱۰۰۰ ، ۱۳۰۰ و ۱۵۰۰وجود دارند .
موتورهای ساید DC دارای دو باطری ۱۲ ولت بوده(مجموع ۲۴ ولت) که در زمان قطع برق نیز قابلیت استفاده از کرکره برقی را ممکن می سازند . این نوع از موتورهای ساید در قدرت های ۳۰۰، ۵۰۰و ۸۰۰ وجود دارند .
هر دو نوع موتوهای AC و DC مجهز به دکمه لرن در مدار فرمان خود می باشند که امکان تنظیم ریموت کنترل را برروی کرکره برقی فراهم می کنند .
همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد موتور های ساید به کانال اینستاگرام یا تلگرام بپیوندید

فهرست