تفاوت بین موتور AC و DC

عملکرد موتورهای AC و DC هر دو تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی می باشد اما طریقه ساخت و مکانیسم کنترل آنها با یکدیگر متفاوت می باشد. در ادامه به تفاوت هایی که این دو موتور با یکدیگر دارند پرداخته شده است:
تفاوت در میدان های چرخشی: سیم پیچی که در انواع موتورها وجود دارد از لحاظ نحوه چرخش در موتورهای AC و DC متفاوت می باشد و در موتورهای آسنکرون AC چرخش جریان های متناوب متقارن به اندازه ۱۲۰ درجه پشت سر یکدیگر قرار داشته و به همین دلیل استاتور در این میدان ها چرخیده می شود. در واقع دلیل چرخش میدان مغناطیسی در استاتور، سرعت تغییر جریان AC می باشد. اما در موتورهای DC با تغییر کردن ولتاژ و مکانی که کویل در آن قرار دارد چرخش میدان شکل می گیرد.
تفاوت در کنترل سرعت: در موتورهای DC ویچی با سرعت تغییر روتور سرعت موتور هم تغییر می کند و سرعت روتور با ولتاژ رابطه مستقیم دارد و می توان با تغییر دادن ولتاژ، سرعت موتور را تغییر داد و کم یا زیاد نمود. اما این موضوع در موتورهای AC سنکرون ویچی صادق نبوده و تا زمانی سرعت جریان AC تغییر نماید سرعت موتور نیز تغییر خواهد کرد.

تفاوت در روش تولید گشتاور: در موتورهای DC یک میدان مغناطیسی در روتور و یک میدان مغناطیسی در استاتور وجود دارد که برای تولید گشتاور، این دو میدان با یکدیگر تعامل می کنند اما زمانی که آرمیچر در حال چرخش می باشد میدان مغناطیسی ثابت خواهد بود. در موتورهای AC این قضیه متفاوت است و برای تولید گشتاور میدان مغناطیسی چرخشی روتور و استاتور با یکدیگر در تعامل می باشند و سرعت میدان مغناطیسی و ذوتور با یکدیگر همگام می باشد.

منبع تغذیه با جریان مستقیم برای موتورهای DC و منبع تغذیه با جریان متناوب برای موتورهای AC مورد نیاز می باشد.
موتورهای AC در دو نوع موتور AC تک فاز و موتور AC سه فاز وجود دارند در حالی که موتورهای DC تنها به حالت تک فاز می باشند.

در موتورهای میدان متحرک DC از براش و کموتاتور استفاده می شود که این قطعات نیازمند نگهداری با دقت زیاد می باشند و طول عمر موتور را کاهش خواهند داد اما در موتورهای AC از براش استفاده نشده و در نتیجه دارای طول عمر طولانی تری خواهند بود.

مزایا و معایب موتورهای AC
موتورهای AC برای کار کردن نیازی به یک منبع DC نداشته و از این نظر نسبت به موتورهای AC ارجحیت خواهند داشت. این موتورها را در ابعاد کوچک به همراه توان بسیار بالا تولید می کنند و این یک مزیت برای این نوع موتورها محسوب می شود.
موتورهای AC در سرعت های پایین قابلیت اطمینان بیشتری نسبت به موتورهای DC دارند. این نوع موتورها هزینه نگهداری کمتری داشته و در صورت وجود مشکل و خرابی در آنها هزینه تعمیرات نسبت به موتورهای DC پایین تر خواهد بود.
در بسیاری از مواقع نیاز به سرعت ثابتی با راه اندازی بارهای سنگین داریم که در این گونه مواقع موتورهای AC بهتر از موتورهای DC عمل می نمایند.
اما از معایب موتورهای AC آسینکرون می توان به پایین بودن دقت کنترل سرعت، راندمان پایین، عدم برخورداری از گشتاور یکنواخت و توانایی نداشتن در کنترل موقعیت به دلیل برابر نبودن سرعت روتور با میدان دور می باشد.

مزایا و معایب موتورهای DC
مهم ترین مزیتی که موتورهای DC دارند طراحی ساده و راحت آنها می باشد که ساختاری کاملا قابل فهم دارند. گشتاور موتورهای DC بسیار بزرگ می باشد و سازگاری آن با محیط زیست نیز بیشتر است.
شروع خوب و تنظیم سرعت از جمله مزایایی است که برای این نوع موتورها ذکر می شود و محدوده تنظیم سرعت در موتورهای DC بسیار ساده می باشد.
درایوهای DC نیز بسیار ساده و ارزان قیمت می باشند. اما از جمله معایب موتورهای DC می توان به دارا بودن براش های کربنی اشاره کرد که باعث می شود تولید این موتور گران تمام شود.
نگهداری و هزینه تعمیرات در موتورهای DC بیشتر از موتور AC می باشد و این مورد را می توان یکی از معایب بزرگ این موتورها دانست چرا که در صورت خرابی باید هزینه زیادی را جهت تعمیر آن صرف نمود.
جرقه معکوسی که در این موتورها زده می شود باعث خوردگی الکتریکی قطعات و منبع رادیویی حاصل شده باعث اثرات مخربی بر روی تجهیزات الکتریکی می گردد.

فهرست